עמוד בית   עדויות ילדים מַיידַנֶק (Majdanek)
kids

מַיידַנֶק (Majdanek)


מחנה ריכוז של הוואפן ס"ס. המחנה הוקם בפרברי לובלין ונקרא מחנה טטרסקי או מיידנק. הוא הוקם על- פי צו של הימלר בעקבות הסכם עם פיקוד הוורמאכט בדבר מסירת חלק מהשבויים הסובייטים לידי הס"ס והתכניות לגרמון המזרח.

עד 1943 מחנה ריכוז זה כונה "מחנה לשבויי מלחמה של הוואפן ס"ס לובלין". מתפקידו היה לסלק ולהשמיד את אוייבי הרייך השלישי, לסייע בהשמדת היהודים וכן בגירוש וביישוב מחדש באזור זמושץ'.

המחנה חולק ל 5 אזורים בעלי ייעוד שונה ; ובכללם אזור אחד לנשים ואחד לבני ערובה. היו במחנה עמודי תלייה מעץ, תאי גזים בשטח שבין האזורים וקרמטוריום קטן. ליד המחנה הוקמו בתי מלאכה, מחסנים, מחסני פחם, מכבסות ועוד. בסך הכול נבנו 227 צריפים,  ביניהם 7 תאי גזים, ובספטמבר 1943 – קרמטוריום גדול ובו 5 תנורים. החלק המיועד לאנשי הס"ס כלל קסרקטינים, קזינו וצריפי המפקדה.

באוקטובר 1941 הגיע המשלוח הראשון של אסירים, ואחר כך הגיעו אסירים ממחנות שבויים סובייטים וממחנות ריכוז אחרים, פולנים שנתפסו במצוד ואסירים יהודים מצ'כוסלובקיה, מגרמניה, מהונגריה, מצרפת, מבלגיה, מיוון, מהולנד ומפולין; וכן תושבי ביילורוסיה ואוקראינה ואיכרים פולנים, שגורשו מאזור זמושץ'. באפריל 1943 נשלחו למחנה עשרות אלפי יהודים מגטו ורשה ואחר כך מגטו ביאליסטוק.

לצד רצח האסירים, בעיקר היהודים בתאי הגזים, היו בשטח המחנה וסביבתו רציחות המונים בירי.

למחנה מיידנק היו תת מחנות רבים: בבליז'ינה, בבודזין, בלובלין (2 מחנות עבודה), בפולבי, בראדום ובוורשה.

מפקדי המחנה היו: קרל קוך, מקס קיגל, הרמן פלורסטד, מרטין וייס וארתור ליבהנשל.

ביולי 1944 חוסל המחנה נוכח המתקפה של הצבא האדום, וקרוב ל 1000 אסירים הוצאו ממנו. לפני הנטישה השמיד צוות המחנה מסמכים והעלה באש את המבנים של הקרמטוריום הגדול, אך עקב נסיגתם הנחפזת לא הספיקו הגרמנים להרוס את תאי הגזים ואת רוב צריפי האסירים.

דרך המחנה עברו קרוב ל 500,000 נפש מ- 28 ארצות, בני 54 לאומים. מתוכם נספו כ- 360,000 נפש, 60% מהם מתו מהתנאים הקשים - רעב, תשישות, מחלות ומכות – וכ- 40% נספו במבצעי השמדת ההמונים (תאי הגזים והוצאות להורג).

באוקטובר 1944 הוקם בשטח המחנה מוזיאון לאומי, השומר על שרידי המחנה, מציג תערוכת קבע, מפעיל ארכיון, מוציא לאור את מחברות מיידנק ועורך עבודות מחקר על קורות המחנה. ליד המוזיאון פועלת החברה לחסות על מיידנק.
 

[ע"פ  זיגמונט מנקובסקי, "מיידנק", האנציקלופדיה של השואה, כרך שלישי, הוצאת יד ושם וספרית פועלים,  תל- אביב  1990, עמ' 700 – 703.]

Joseph Carlebach Institut   מכון יוסף קרליבך
עמוד הבית
ICS בניית אתרים
Fäkultat für Jüdische Studien הפקולטה למדעי היהדות Bar Ilan Universität, Ramat Gan, Israel אוניברסיטת בר אילן