עמוד בית   עדויות ילדים על קשת הקולות – מכתב לתלמידה ולתלמיד
kids

על קשת הקולות – מכתב לתלמידה ולתלמיד


תלמידה יקרה, תלמיד יקר,

נכיר לכם, נכיר כולנו יחד קשת מגוונת של עדויות, עדויות של בנות ושל בנים, שהיו בני תשע, עשר בפרוץ מלחמת העולם השנייה והגיעו לגיל המצוות בשנות השואה. בקשת העדויות ישנן כאלו שהן ארוכות או קצרות מאד, בהירות וקודרות, קצת עצובות וגם עצובות עד מאד. ויש מן העדויות שנכתבו בעברית, ואילו אחרות תורגמו לעברית משפות שונות. הקולות השונים הבוקעים מתוך עדויות אלו של ילדים שחוו את השואה, מהווים כעין קשת קולות בצבעים מן הכהה אל הבהיר, כמו מן הייאוש אל התקווה.

הבה נאזין לקשת קולות זו, המיוחדת במינה! אלה קולות של ילדים שרצו לגדול כמו כל הילדים האחרים ברחבי תבל. ילדים שרצו להשתובב ולשחק במחבואים, להשתעשע בחידות ובבדיחות, ילדים שרצו ללכת לבית ספר וללמוד קריאה וכתיבה, סיפורים מן העולם הגדול, חשבון וסודות הטבע; ואחרון חשוב – הם רצו ללמוד תורה ותולדות בני עמנו, העם היהודי.

העולם דאז (לפני השואה) היה מחולק לשניים: לעולם הילדים - אחים ואחיות, בני ובנות דוד, חברים למשחק וחברות לספסל הלימודים בבית הספר. ועולם המבוגרים? הרי הם היו אימא ואבא, האח הגדול, הדוד והסבתא, הגננות והמורים, האחות החובשת את הפצעים, והזבן במכולת המוכר מסטיק לזאטוטים.

בקיצור - בנוהג שבעולם הרחוק דאז היו הגדולים, המבוגרים דואגים לבריאותו ולהרגשתו הטובה של הילד, ומשום כך היו מגנים על הקטנים והצעירים. הם היו האחראים להם.

ואילו בשנות השואה העולם לא כמנהגו נהג. הוא הפך אכזרי ביותר נגד רבים מיושבי תבל, ואכזרי פי כמה נגד היהודים וילדיהם. אלפי אלפים, מיליונים נרצחו תוך ייסורים קשים, אימהות על ילדיהם, אבות על בניהם וקהילות שלמות על משפחותיהן, על רבניהן וחזניהן. ניסיונות התנגדות והתגוננות, ההצלה ותחבולות המילוט דוכאו עד עפר. רבים ניסו להילחם, לגונן על הזולת ולהציל את חייו שלו וחייהם של האחרים; ובין אלה היו ילדים, ילדי בית הספר וילדי ה"חדר", שבדרך לא דרך, בדרך נס ובמעשי אומץ, בתחבולות ובהסתגלות לתנאים בלתי אנושיים וקשים ביותר, הם הצילו את עצמם. ולמעלה מזה, ילדים הצילו אחרים. ואפילו מבוגרים וגדולים מהם.

לעתים הפרידה רק שעה קלה בין העולם המוגן של אתמול, עולם הילדות התמים והקסום, לבין העולם האכזר והמתאכזר, שנשלט על ידי הנאצים (הקלגס הנאצי) ותומכיהם. גן העדן של הילדות הפך לגיהינום. רבים מהמבוגרים ניסו לגונן על משפחותיהם ועל ילדיהם, בתחנונים, בגופיהם, בזרועותיהם ובידיהם הריקות מול בריוני כוח מזוינים בנשק ובכליי משחית מכאיבים וממיתים, שדרכו במגפיהם הדורסניות על אדמותיהן של מדינות רבות באירופה. ובכל עיר וכפר, בכל קהילה רדפו את היהודים, זקן וטף. הם הציתו את בתי הכנסת על ספרי התורה הקדושים של היהודים, הרסו את בתיהם וגניהם, רוקנו את חנויותיהם, שדדו את אוצרותיהם וגירשו אותם ממקום מגוריהם לגטאות צפופים ולמחנות, שבהם שלטו הרעב, המחלות והמוות.

ילדי היהודים נקלעו לתוך התוהו ובוהו היְגוֹני, האימתני וההרסני הזה. רבים, ואולי רובם של ילדים אלו ניספו – נהרגו או מתו מוות לא טבעי. גם אם נמנה את מספריהם, לא יסופרו מרוב.

ליד המספר הבלתי נתפס הזה של ילדים שעונו ונהרגו, מספר הניצולים, ילדים שהם שרידי השואה, הוא זעום יחסית. לקורות שסיפרו והעידו עליהן, שהקליטו או כתבו אותן מיד אחרי הצלתם או בתקופות מאוחרות יותר, יש תפקיד כפול: הן מעידות על קורותיהם האישיות שלהם, אבל הם מעידים גם כן על הקורות של ילדים אחרים ועל משפחותיהם שלא שרדו.

כל עדות אישית היא שלמות בפני עצמה, אך מתוך מכלול העדויות נדע, נבין ונזכור גם את כל אלה שנדמו טרם עת והם אינם איתנו היום.

הבה נאזין לקשת הקולות הזאת, המעידה על סכנת החיים המתמדת, על סבל ועל כאב, מחד גיסא; אך היא גם העמידה על תושייה וגבורה, על הקרבה ועל הצלה, מאידך גיסא. וכמו הד עמום וקסום נשמע מתוך עדויות אלה על גורלם, סבלם וגבורתם של אותם ילדים, שלא שפר חלקם ושלא זכו לשרוד, לספר ולהעיד.
הנה הן לפניכם, עדויות של ילדים בשואה - הבה נאזין לקשת הקולות!
ספרים רבים נכתבו על תקופת השואה, על היבטיה השונים והם עוזרים לנו לדעת הרבה על תקופת השואה בכללותה. יש מהם המאופקים ועצורים, "כאילו קרים", ואחרים, שמכל שורה בהם שומעים את זעקת הכאב. ואילו עדות אישית של ילד יחיד, של ילד זה או אחר, נקרא אותה באופן שונה: גם מעל הדפים וגם מבין השורות, נחדור לפרטים וננסה להבין את הקשרים שביניהם, הגלויים והמוסווים, נחוש את תחושותיהם של המעידות והמעידים הצעירים ונגלה את אשר היה קשה להם לגלות לנו, מלים אחרות – נבין, נחוש, נרגיש ונזדהה אתם.

נזדהה? הכיצד? 

אם כל אחד מכם יאמץ לעצמו עדות אחת ויתקשר אליה למען הילד שמאחורי הקול, הרי זהו הוא! המעיד הצעיר בשעתו!

ואת תלמידה יקרה, ואתה תלמידי היקר קראו, תלמדו, תבינו ותזדהו עם הילד  והילדה המשמיעים את קולותיהם דרך העדות למענך – בעצמך; ולמען הדורות הבאים, למען תולדות החיים של עם ישראל.

אנו נעזור לכם בתפקיד הקשה והבלתי רגיל זה בצורות שונות ואביזרי עזר מגוונים, ונענה ברצון לכל שאלותיכם. יחד נאזין לקשת הקולות, נלך בעקבותיהם ונגלה מיהו הילד ומיהי הילדה המשמיעים לנו את קולותיהם מתוך הקשת המיוחדת במינה.

Joseph Carlebach Institut   מכון יוסף קרליבך
עמוד הבית
ICS בניית אתרים
Fäkultat für Jüdische Studien הפקולטה למדעי היהדות Bar Ilan Universität, Ramat Gan, Israel אוניברסיטת בר אילן